
Психологическа консултация
Психологическата консултация може най-общо да се определи като разговор между клиента/клиентите и психолога. В консултацията важат същите клаузи за конфиденциалност, валидни при психотерапията. Психологът няма право да разгласява публично споделеното от клиента. По начало разговорите са конфиденциални, лични и не представляват обществено достояние.
Изключения от това правило могат да бъдат договорени допълнително и индивидиално с всеки клиент според конкретния случай.
Психологическата консултация отваря пространство за клиента да сподели свои тревоги, притеснения, трудности, проблеми и пр. неща, за които той счита, че представляват трудност и има нужда да обсъди.
Работата на психолога по време на консултацията е да изслушва клиента и да участва в разговора основно чрез задаване на въпроси. Целта на тези въпроси е да помогнат на клиента да види по-пълно, по-ясно или от друг ъгъл разглеждания проблем. Много пъти, вдадени в емоциите си и притесненията си от ситуациите, не успяваме да погледнем по-глобално на нещата, не оценяваме в пълнота случващото се. Страничният поглед на неангажиран лично в проблема специалист би могъл да бъде от полза за разрешаване на моментните афекти.
Психологът няма за цел да дава оценки, нито съвети, които да доведат до конкретни решения. Той съпътства клиента по време на обсъждането на даден проблем, насочва го, но без да налага гледната си точка, мнението си или да съветва.
Целта на психологическата консултация е в това да даде възможност на клиента да изкаже своите притеснения, да може открито да обсъди определен проблем, чувствата си и да успее сам да стигне до най-подходящото за него решение или до по-добро разбиране за това, което преживява. Важно е да разберем, че всеки човек сам притежава умения да се справи с дадена ситуация. Невинаги обаче съумяваме да вземем решение и консултацията може да ни помогне в процеса на преодоляване на дадена трудност.
Консултация може да се проведе индивидуално или с няколко човека в зависимост от казуса.