
Занимания за деца у дома
Седенето у дома е истинско предизвикателство за малките деца, независимо дали са във възраст да посещават детска градина или не. Ще ви предложа няколко занимания в домашни условия, с които може да уплътните времето на детето с подръчни материали и освен това да му помогнете и да се развива, докато играе.
Тези игри са подходящи за малки деца и деца в предучилищна възраст, като могат да се модифицират според уменията на децата или според наличните материали и вашето желание.
-
Четене и разглеждане на книги – четенето на книги може да е полезно като развива фантазията на децата, обогатява речника им, тренира умението им да се съсредоточават и да разбират текст. Може да подпомогнете разбирането със задаване на въпроси по текста след това.
Четенето на книги е спокойна дейност и може да е подходяща игра за успокояване преди лягане или когато децата имат нужда от почивка от по-активни игри, или дори когато вие самите като възрастен се нуждаете от по-кротко занимание. При по-малките деца книжките са начин да учат думи, да формират понятия за нещата, като правят връзка между думата и образа. Можем да посочваме и назоваваме предмети, животни, цветове, форми.
Постепенно можем да разнообразим, като искаме от детето да покаже даден обект или да го назове.
-
Разиграване на сюжети с кукли/играчки – тази игра може да се случва с подръчни материали. Не е задължително да разполагате с кукли за куклен театър. Може вие и детето или то само да измисли сюжет. Бихте могли да разигравате ежедневни ситуации, в които споделяте например как се пресича, как се очаква да се държим в магазина, градския транспорт и по този начин да упражнявате и заучавате приемливо поведение в обществото. Може да разигравате предстоящи или настоящи събития с цел по-лесно приемане на ситуацията от детето.
-
Настолните игри са добър начин да учим детето да изчаква ред,
да следва и разбира правила, да общува.
За по-малките може да измислите как да промените правилата
според уменията им или да ги включите в дейност, която могат
да вършат вместо или заедно с останалите – хвърляне на
зарче, да пазят карти/да ги подават/подреждат и др.
-
„Тихи“ игри – игри на маса(рисуване, писане, оцветяване, апликиране, игра с пластилин и пр.)
-
Физически упражнения – започването на деня с лека гимнастика е добър начин децата да изразходят физическа енергия и да подобрят уменията си да контролират тялото, да имитират движения и, разбира се, да се забавляват. Пространството у дома е ограничено, но сигурно може да измислите как да включите упражнения според възрастта и уменията на детето, с които да може да се раздвижи.
Ще изредя няколко вида упражнения като ориентир в случай, че имате нужда от подсказване – подскоци (напред/назад, настрани, на място), клекове, въртене/повдигане на ръце, маршируване, докосване с ръце на пръстите на краката, ходене на пръсти, кълбо напред и назад, патешко ходене, подаване на топка(търкаляне, подхвърляне, целене на леген/купа, минаване под маса), лазене и т.н.
Може да подредите и някакъв маршрут с различни „препятствия“ за преминаване. Тази игра е подходяща както за деца в предучилищна възраст, така и за по-малки деца. Може да адаптирате упражненията спрямо възрастта и уменията на детето.


