
Психотерапия
Консултацията и психотерапията са две различни понятия.
В сравнение с консултацията терапията е продължителен процес. Може да продължи, месеци, години. По време на терапията се засягат различни трудности, проблеми, срещани от клиента. Целта е той да може открито да споделя, да разсъждава над тях и с помощта на психотерапевта да достига до по-дълбоко разбиране за причините за трудностите, за отзвука на преживяното в него, за чувствата си.
Съществуват различни психотерапевтични школи. Като пример може да се дадат психоанализа(Юнгианска психоанализа, Лаканианска психоанализа и др.), позитивната психотерапия, когнитивно-поведенческа психотерапия, краткосрочна психотерапия, психодраматични групи, клиент-центрирана психотерапия и пр. Всяка от школите използва определени техники на анализ и тълкуване по време на терапията.
Сертифицирането за психотерапевт представлява продължително обучение, затова е важно е психотерапевтът, когото избирате, да е достигнал определено ниво в терапевтичното си обучение и да има право да практикува.
Основни методи, използвани по време на терапевтичните сесии, също както и при консултацията са разговор, анализиране на казаното от клиента, тълкуване на думите му, задаване на въпроси, обмисляне на евентуални начини за справяне и др.
Информацията, споделяна от клиента, по време на сесиите е конфиденциална и не подлежи на публично разгласяване от страна на терапевта.
Терапевтична сесия се провежда индивидуално или в група.