
...
В този период детето се нуждае от разбиране. Може да помислите за различни начини да го предразположите и да го накарате да се чувства по-удобно и по възможност да улесните прехода. Подходящо би било да се опитате да го подготвите, доколкото може, за предстоящата промяна. При възможност, можете да заведете детето в градината/яслата, да му покажете децата, стаята, в която ще бъдат. В случай, че е възможно, можете да го запознаете с госпожите. Много е важно преди да преминем към действие, да говорим с детето. Независимо колко малко ни се вижда то и колко разбира или може да говори, хубаво е вербално да преминем с него през всичко, което предстои да се случи. Да го обсъждаме известно време предварително. Бихте могли да споделите с него причината, която налага посещението на детско заведение, да го подготвите за това кой ще го води и взима. В случай, че детето има любима играчка, с която ходи навсякъде, бихте могли да му позволите да я носи и в градината/яслата, за да се чувства по-сигурно и не така само.
Всичко това има значение и освен че ще даде представа на детето за това, което следва, показва и отношение към него, уважението му като пълноправен участник в случващото се. След като тръгне на градина/ясла, отново като му засвидетелствате разбиране, можете да говорите с него за яслата, да обсъждате как вие се чувствате и приемате промяната. Важно е и начинът, по който говорите за детското заведение пред детето. Ако споделяме негативното си отношение или притеснението си относно него, няма как да очакваме детето да ходи там с желание и удоволствие. Можем да му обясняваме, че това е място за игра, за среща с други деца, където ще усвои нови умения и ще научи нови неща, за които после да ни разкаже и пр. Положителното отношение на родителя към случващото се, може да помогне на детето да придобие същата нагласа към детската градина/ясла.
При всички положения най-важното, което бихме могли да направим, е да съчувстваме на детето си. Да му показваме, че преживяването му е важно за нас, че го разбираме и в същото време винаги да посочваме позитивите, да насочваме към приятното и да подкрепяме промените, които настъпват със и във него. Така можем да подпомогнем адаптацията му към новата ситуация.
-
Преживявания на родителя
След грижите, които сме полагали дълго време за детето, идва момент, в който да се разделим. И това би могло да предизвика противоречиви чувства. От една страна, става дума за очакваното порастване на детето. Моментът, когато ще имаме възможност да отделим повече време за себе си, да продължим с професионалните си занимания, да напуснем може би дома, в който малко или много заради грижите за детето сме били затворени. От друга страна, когато детето вече не е по цял ден у дома, ние оставаме сами и след дългата пауза от задължения, които не са свързани с него, това може да създаде и чувство на объркване.
Както и точно да стоят нещата във вашето семейство, тръгването на градина е голяма промяна и за възрастните. Наблюденията на специалистите показват, че по-често това явление се преживява по-болезнено от родителя, отколкото от детето.